ان ال پي از چه زماني آغاز شده و به كجا مي رود

ان ال پي در اوايل دهه هفتاد در كاليفرنيا و در دانشگاه سانتاكروز توسط دو استاد به نام هاي ريچارد بندلر و دكتر جان گرايندر بنيانگذاري شد. ريچارد بندلر استاد علوم اطلاعاتي و رياضيات و دكتر گرايندر پروفسور زبان شناسي بود و درباره ي افرادي مطالعه مي كرد كه توانايي خوبي در ارتباط برقرار كردن داشتند و به سادگي مي توانستند روي ديگران تاثير بگذارند و باعث تغييرشان شوند. آن دو از اين نكته در شگفت بودند كه چگونه برخي افراد مي توانند در موقعيت هاي دشوار به نتيجه برسند، در حالي كه ديگران از چنين توانايي برخوردار نيستند.

بنابراين ان ال پي ريشه در درمان هاي روانشناسي داردو بنيانگذاران اين دانش با مطالعه آثار رواندرمانگراني به نام هاي ويرجينيا سايتر ( توسعه دهنده خانواده درماني ) ، فريتريز پلز ( بنيانگذار روانشناسي گشتالت يا كل گرا ) و ميلتون اريكسون ( توسعه دهنده ي هيپنوتيزم درماني باليني )  توانستند دانش ان ال پي را گسترش دهند.

بندلر و گرايندر در كارهايشان همچنين از مهارتهاي زبان شناساني چون آلفرد كورزيبسكي و نوام چامسكي ، انسان شناسي به نام گرگوري بيتمسن و يك رواندرمانگر به نام پل واتزلاويك نيز بهره بردند.

ان ال پي در مرحله بعد به كجا مي رود؟ اين دانش راهي طولاني را از سانتاكروز در دهه ي هفتاد طي كرده و از آن زمان تا كنون طرفداران و علاقه مندان زيادي پيدا كرده است كه از آن به شكل عملي براي بهبود زندگي خود بهره مي برند. البته ان ال پي كاربردهاي فراواني داردو آثار زيادي در مورد اين دانش نگاشته شده است. در دنياي امروز پزشكان، پرستاران، فروشنده ها، مربيان، حسابدارن، معلم ها و … از اين دانش بهره مي برند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *